Meta’dan “Twitter Katili” Yeni Sosyal Ağ: Threads

Temmuz 6, 2023 0 By admin
Meta’dan “Twitter Katili” Yeni Sosyal Ağ: Threads

Meta Platformları tarafından son zamanlarda piyasaya sürülen Threads, sosyal medyada dikkat çeken yeni bir oyuncu. Twitter’a alternatif olarak adlandırılan bu uygulama, yayınlanmasının ilk 24 saatinde 30 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Threads, kullanıcıların metin, görsel ve video yayınlamasına, diğer kullanıcıların yayınlarına yanıt vermesine ve yayınları beğenmesine olanak tanıyan bir sosyal ağdır. Uygulama, iOS ve Android’de kullanılabilir. Threads indirme seçeneklerini aşağıya bırakıyoruz.

Threads indir iOS

Threads indir Android

Threads uygulaması, Instagram ile yan yana çalışır. Kullanıcıların Threads’a kaydolmak için bir Instagram hesabına sahip olmaları ve aynı kullanıcı adını kullanmaları gerekmektedir. Bu uygulamanın geliştirilmesi, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından Instagram Notları’nın yayılmasını genişletme ve bağımsız bir metin odaklı uygulama oluşturma fikrinin tartışıldığı bir toplantı sonucunda başladı. Threads’ın geliştirilmesi 2023 yılının Ocak ayında “Proje 92” adı altında başladı.

Threads, ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Japonya dahil olmak üzere 100 ülkede resmi olarak 5 Temmuz 2023 tarihinde başlatıldı.

Twitter’ın Meta Platformlarına dava açmakla tehdit ettiği, Twitter’ın ticari sırlarını Threads uygulamasının geliştirilmesi için kullandığı iddia edilen bir günün ardından, uygulama 6 Temmuz itibariyle 30 milyon kez indirildi ve en hızlı indirilen uygulama oldu.

Threads, Instagram hesaplarıyla yakından entegre olduğu için eleştirildi. Kullanıcıların Threads hesaplarını silmek için Instagram hesaplarını silmeleri gerekmektedir. Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, “Threads hesabınızı ayrı olarak silme yoluna bakıyoruz” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Threads En Çok Takipçisi Olanlar

SıraKullanıcı AdıSahipMarka HesabıTakipçi (milyon)Meslek/AktiviteÜlke
1@instagramInstagramEvet3.5Sosyal medya platformuAmerika Birleşik Devletleri
2@natgeoNational GeographicEvet2.1DergiAmerika Birleşik Devletleri
3@kimkardashianKim KardashianHayır2Televizyon kişiliği, model ve iş kadınıAmerika Birleşik Devletleri
4@mrbeastMrBeastHayır1.9Youtube KişiliğiAmerika Birleşik Devletleri
5@shakiraShakiraHayır1.6MüzisyenKolombiya
6@zuckMark ZuckerbergHayır1.6Meta’nın KurucusuAmerika Birleşik Devletleri
7@9gag9GAGHayır1.6Meme HesabıAmerika Birleşik Devletleri
8@willsmithWill SmithHayır1.6OyuncuAmerika Birleşik Devletleri
9@jloJennifer LopezHayır1.4Müzisyen ve oyuncuAmerika Birleşik Devletleri
10@anittaAnittaHayır1.4MüzisyenBrezilya